4 Mayıs 2012 Cuma

Sezuan'ın İyi İnsanı

Dün akşam bir ilki daha gerçekleştirdik Neva ile, ilk kez birlikte bir yetişkin tiyatro oyununa gittik. Hem de akşam 19:30 da başlayan, iki perde ve toplam iki saatten uzun süren bir oyuna... Boğaziçi Üniversitesi Oyuncularının sahneye koyduğu Bertolt Brecht’in “Sezuan’ın İyi İnsanı” adlı oyuna gittik. Son iki senedir Boğaziçi Üniversitesi Folklor Klübü’nün sahnelediği danslı müzikal oyunlara zaten Neva ile birlikte gidiyor ve çok güzel vakit geçiriyorduk ama tabi geçen sene tiyatro için hala biraz erkendi. Bu sene iyi ki birlikte gitmeyi denemişiz.

Toplumdaki yozlaşmanın “iyi insan”ın deneyimleri çerçevesinde anlatıldığı epik tiyatro tarzındaki oyun çok başarılıydı bence. Oyuncular, kostümler, koreografi, müzkiler hepsi harikaydı. Neva iki saat boyunca sıkılmadan oturdu diyemem tabi. Neyse ki en önde oturuyorduk, arada sırada ayağa kalktı, biraz yürüdü, sahneye yanaştı falan ama kimseyi rahatsız etmedi. Oyunla ilgili sorular sordu sık sık. Sonrasında da bana defalarca anlattırdı oyunda neler olduğunu : ) Sanırım daha önce birçok kere tiyatroda çocuk oyunlarına gitmiş olması bu deneyimi bu kadar rahat atlatmamıza yardım etti.


Oyun sonrasında sahne tozunu yutmayı da unutmadı. Sahneye çıkıp şarkı söyleyip selam bile verdi, tabi seyirciler gittikten sonra : -)


Eğer imkanınız varsa, Sezuan’ın İyi İnsanı 9 Mayıs Çarşamba akşamı, saat 19:30’da, Boğaziçi Üniversitesi, Demir Demirgil Salonu’nda son kez oynayacak. Biletler 12 TL.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...