25 Mayıs 2011 Çarşamba

Başka Bir Okul Mümkün

http://baskabirokul.blogspot.com/


Başka Bir Okul Mümkün Pazar gününden itibaren bizim de ailecek dahil  olmayı planladığımız son derece heyecan verici bir insiyatif. Başta bizler gibi okul çağında ya da okul çağına yakın çocukları olan, ancak ülkedeki mevcut okul düzeninin ayrımcı, dayatmacı, ötekileştirici, ögretmen ve ezber merkezli olduğunu düşünen, bu yaklaşımlardan rahatsız olan ve hatta "nasıl yapsam da çocuğumu/çocuklarımızı mevcut okul sisteminin zararlarından korusam?" diye kara kara düşünen herkesi ilgilendiren bir insiyatif.

BBOM insiyatifi ile ben ilk kez Nurturia'dan arkadaşım Yüksel aracılığı ile tanıştım. Pazar günü de ilk defa aşağıdaki çağrıda bahsi geçen toplantıya katılmayı umuyorum. Gelin hep birlikte başka bir okulu, hatta buradan başlayarak başka bir dünyayı mümkün kılalım. İşte çağrı metni:


“Başka Bir Okul Mümkün” Girişimi (BBOM) çıkış noktasını, gelişim sürecini ve amacını tanıtmak üzere 29 Mayis 2011 Pazar günü bir toplantı düzenliyor. Mevcut eğitim düzeninden yana derdi olan ve “Başka Bir Okul Mümkün” diyen herkesi bu toplantiya bekliyoruz.
“Başka Bir Okul Mümkün” Girişimi İstanbul’da yaşayan ve halihazırda var olan eğitim modellerinden yana derdi olan bireyler, aileler ve eğitimcilerden oluşan bir inisiyatiftir. 2009 yılı Eylül ayında ufak bir grupla yola koyulan inisiyatifin şu anda yüzlerce takipçisi ve destekçisi bulunmaktadır. 2010 yılı Mart ayında ilk kolektif buluşmayla başlayan ve Kasım 2010 tarihinde dernekleşmeye (Başka Bir Okul Mümkün Derneği) varan tüm süreçte karar almada katılım, şeffaflık ve paylaşım temel alınmıştır.
“Başka Bir Okul Mümkün” Girişimi ülkedeki temelli ilköğretim sorunlarını aşmayı hedefleyen bir ilköğretim okulu kurmak, örnek teşkil etmek ve “Başka Bir Okul” anlayışının çoğalarak yaygınlaşmasını sağlamak amacındadır.
BBOM girişimi, öğrencilerin çeşitliliğinin ve farklılıklarının tanındığı ve bu farklılıkların köreltilmek yerine vurgulandığı öğrenen merkezli eğitim anlayışını savunmaktadır. Buna ek olarak, BBOM Okulu tüm bileşenlerin demokratik karar alma mekanizmalarına katıldığı, ekolojik duruş ve felsefenin merkeze alındığı ve alternatif finansman öneren bir model olarak kurgulanmaktadır. Gerek kuruluş ve gerekse yönetim süreçlerinin her aşamasında şu ilke ve değerlere sahip çıkılacaktır: eşitlik, toplumsal adalet, özgürlük (düşünce, ifade, hareket, seçim), dayanışma, çoğulculuk, toplumsal duyarlılık, şiddet karşıtlığı (fiziksel, sözlü, psikolojik), ayrımcılık karşıtlığı (milliyet, ırk, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim, ekonomik, sosyal, fiziksel), ekolojik düşünce, yaratıcılık, üretkenlik, dürüstlük, öz denetimcilik, eleştirellik, farkındalık ve empati.
BBOM girişimi hakkında daha fazla bilgi almak, süreç boyunca alınan toplantı kararlarına ulaşmak için www.baskabirokulmumkun.net adresinden web sitemize, http://baskabirokul.blogspot.com/ bağlantısından ise blogumuza ulaşabilirsiniz.
Siz de girişimi tanımak, dahil olmak isterseniz aşağıda detayları yer alan Tanıtım Toplantımıza katılabilir, ayrıca bu çağrıyı BBOM girişiminin ilke ve değerlerini benimseyeceğini, zenginleştireceğini düşündüğünüz herkese ulaştırabilirsiniz.
Tanışmak, görüşmek üzere…
baskabirokulmumkun@gmail.com
Program:
15.00-16.00 Başka Bir Okul Mümkün Girişimi Tanıtım Sunumu
- Neden Başka Bir Okul?
- Başka Bir Okul Mümkün Girişim Sürecinin Hikayesi
- Başka Bir Okul Modeli
16.00 – 17.00  Soru – Cevap, Paylaşma
17.00 – 18. 00 Kokteyl
Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü, Salon: BS-1
Tarih: 29 Mayıs 2011 Pazar, Saat: 15:00

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...