12 Kasım 2009 Perşembe

sonbahar

Havaların iyiden iyiye serinlemesiyle birlikte Nevacık da sonbahar/kış moduna girdi. Her ne kadar lojmanın önündeki kuru yaprakların arasında koşturmaya bayılsa da, erken kararan hava nedeniyle o eski uzun lojman önü sohbetlerimiz ve dolayısıyla çocukların bol koşturmacalı, enerji atmalı oyunları da kuşa döndü.
Üstelik de hem kendisi öksürdüğü için hem de kreşte epey bir hasta çocuk olduğundan bu aralar kreşe de ara verdik. Yani şu günlerde Neva’yı evde oyalamak çok zor. Dün ben eve girer girmez montunu elime tutuşturdu, ayakkabılarını göstererek “paaka, paaka (parka) demeye başladı. Çıktık biraz dolaştık ama uzun sürmedi tabi.

Neyse, asıl anlatmak istediğim eve kapandığımız şu günlerde en büyük dostumuz kitaplarımız. Sanki oyuncaklar bir yere kadar oyalıyor, kitaplarsa ilgisini çok daha fazla ayakta tutabiliyor Neva’nın. İşte bu aralar Neva’nın elinden düşmeyen kitaplar..

Doğan Egmont yayıncılıktan çıkan bu “İlk Sözcükler” kitabını babası TÜYAP’tan almış. İlginç bir şekilde bu kitabı ben kitapçılarda hiç grmedim. İnternette arayınca bile bulmak çok zor. Ama biz bu kitaba bayıldık. Resimler kocaman, renkli ve çok net. Bu resimlerden 20 tanesi çıkarılabilir özel şekilli kart şeklinde hazırlanmış. Bu sayede kitap çocukların sözcük dağarcıklarının gelişmesine yardımcı olmanın yanısıra el göz koordinasyonları ile eşleştirme becerilerini de geliştiriyor.Yine Doğan Egmont yayıncılıktan çıkan “Hayvanları Seviyorum” adlı bu kitap içindeki parlak, canlı ve gerçek hayvan resimleri ile uzun zamandır Neva’nın favorileri arasında. Birlikte tek tek hayvanları gösterip önce isimlerini söylüyoruz, sonra da çıkardıkları sesleri taklit ediyoruz.İş Bankası Yayınlarından çıkan “Hareketli Kumsal” adlı bu kitapta Neva en çok o minicik parmağı ile rüzgar gülünü döndürmeyi seviyor. Bu kitap da yine el-göz koordinasyonunu ve boyut algılarını geliştirmeye yönelik. Gerçekten de Neva “kumdan kale yapalım, çok büyük olsun, boyum kadar yüksek olsun” derken sayfanın içinden yukarıya doğru fırlayan erkek çocuğu figürüne bayılıyor. Hemen kollarını yukarıya kaldırarak aynı hareketi taklit etmeye çalışıyor.
Son olarak Tudem Yayınlarından çıkan Karşıtlar ve Renkler adlı iki kitap da yine belirgin obje resimleri, canlı renkleri, küçük çocuklar için elde tutmayı kolaylaştıran boyutlarıyla sevdiklerimiz arasında.Sonuç olarak bu kitaplar iyi ki var. Yoksa napardık akşam 6 - 9 arası?

6 yorum:

Ayça dedi ki...

kendi blogumu yanlışlıkla tıkladım sandım :) aynı şablonu kullanmaya başlamışız meğer.. kitaplar bizimde vazgeçilmezimiz bende tüyaptan aldım dünya kadar büyük bir zevkle okuyoruz anlatıyoruz..çok büyümüş neva maşallah bu arada sölemeden edemicem

Kedili Cadı dedi ki...

Rüzgar gülü çeviren o bamya parmağı yerim

elfeyp dedi ki...

Oof bu sonbahar bizi de bunaltıyor bazen. Neva'nın kütüphanesi de genişlemiş epey :)
Şablon güzel olmuş bi de :)

Adsız dedi ki...

Kitaplar cok guzelmis! Tam ben de bu aksam Tulin Su'nun kitaplari ile ilgili birseyler yazacaktim, sanirim sonbahar etkisi global ;) Aynen bizi de en cok onlar oyaliyor, olmasalar ne yapardik hic bilemiyorum. Neva masallah epey ogrenmis, hayvanlar, renkler, karsitlar falan; super!

ELİF dedi ki...

şu sıralar bizimkide pek kitapçı, okusun nevacık, şapkası da pek havalı yani:))

MUJI dedi ki...

Merhaba, blogunuzdan iletişim bilgilerinize ulaşamadık. muji.turkiye@gmail.com adresine bir mail atarsanız size küçük bir hediyemiz olacak. İyi günler dileriz.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...