4 Haziran 2009 Perşembe

çocuklara adalet

Bu defaki postumun konusu ne yazık ki bir önceki gibi sevimli değil.

Dün üniversitede “Çocuklar için Adalet” toplantısına katıldım. Çok üzücü, düşündürücü, harekete geçirici bir toplantıydı. Böyle olmamalı, birşeyler yapmalı, çocukların çoukluğu ellerinden allınmamalı diye düşünüyor insan ister istemez bir anne olarak, daha da önemlisi bir insan olarak. Web sitesinden (http://www.cocuklaraadalet.com/) doğrudan alıntılıyorum:

"ÇOCUKLAR ÇOCUKTUR"
Türkiye"de yaşayan tüm çocuklara değer vermenin, onları korumanın hepimizin sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. 18 yaşına dek tüm bireyler, yargı sürecinde dahi olsalar "çocuktur" ve tüm çocukların çocuğa özgü koşullarda yargılanması gereklidir. Suça yöneltilen çocuklar için özgürlüğünden yoksun bırakma son çare olmalı, hiçbir çocuk haklarından mahrum kalmamalı ve her koşulda eğitim hakkını kullanabilmelidir.

...
Türkiye"de 2008 yılı içinde Diyarbakır, Adana, Mersin ve diğer çeşitli illerde çıkan gösteriler sonrasında tutuklanmış olup yargılama süreci devam eden çocuklar var. Çocukların tutuklu olarak ve ağır ceza mahkemelerinde yargılanmaları Türkiye"nin de tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi"ne ve çocuk adalet sistemine aykırı. Ancak bu çocukların bazıları tutuklu olarak Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanıyor. İçinde yer aldıkları eylemler taş atmak ve gösterilere katılmakla sınırlı olan bu çocuklar 20 yılı aşkın cezalar almalarına yol açabilecek çok ciddi bazı suçlarla yargılanıyor.

Yargı sürecindeki bu çocukların da diğer çocuklar gibi büyüme ve gelişme sürecinde olduklarının unutulmamasını, tutuksuz olarak çocuklara özgü mahkemelerde yargılanmalarını ve eğitim haklarıyla birlikte tüm haklarının korunmasını istiyorum. Bunun için gerekli tüm yasa değişiklikleri yapılmalıdır. Çünkü nerede olurlarsa olsunlar, tüm çocuklar çocuktur.”


Konu ile ilgili diğer bazı yazılar ise şöyle:

Çocuklar için adalet istiyoruz! (Meral Tamer)

Çocuklar çocuktur efendiler! (Yıldırım Türker)

Çocuklar için adalet istiyoruz! (Hidayet Tuksal)

Çocuklar için adalet! (Hande Demircioğlu)

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...