27 Mart 2009 Cuma

geceler

Gecenin bir yarısı yatağın içi sıcacık, dışı buz gibiyken tatlı uykudan bir “tak tak” sesiyle uyanılır. Daha gözler açılmadan, terlikler bile ayağa geçirilmeden 5 saniye içinde yavru kuşun odasında bitilir ve amanın o da ne, yavru kuş uyanmış, almış eline yastığını oyun oynamakta bir yandan da ayaklarını taaak taaak diye yatağının korkuluğuna vurmaktadır. Biran önce yatağa dönüp yorganı tepeye çekip rüyaya kaldığı yerden devam etmek hevesi ve umuduyla yavru kuş yatağından alınır, gözgöze gelip de oyun için davetiye çıkartmadan yaklaşık 15 dakika emzirilir. Kapanan gözleri, düzenli nefes alıp verişi göz ucuyla takip edilir. Uyuduğuna kaanat getirdikten sonra son bir kez sıkıca sarılıp yanağına minik bir öpücük kondurulur ve yatağına geri konulur. Bir sonraki emzirme seansı için stok yapmak amacıyla mutfağa gidip koca bir bardak su içilir ve saate bakılır: 03:07. “Neyse ucuz atlattık, çabuk uyudu” diye düşünerek gerisin geri yatağa girilir, yastık düzeltilir, fosur fosur uyumakta olan kocaya sarılıp gözler kapatılır. İşte o anda gecenin sessizliğinde içerden bir ses yükselir “taak taak”. Gözler faltaşı gibi açılır. Önce inanmak istemez bünye, “belki de yanlış duydum, yatağına koyduğumda uyuyordu” diye düşünülür, gözler gerisin geri sımsıkı kapatılır. Ama tak tak sesi gelmeye devam eder. 10 saniye içinde tekrar kuzunun odasında bitilir ve kuzunun bu defa iyiden iyiye uyanıp gülmeye başladığı görülür. Artık yapacak birşey yoktur. Bir saatten uzun bir süre küçük hanımla türlü şekillerde vakit geçirilir. Gülen yüzü, sıcacık bedeni, minik elleri gecenin yarısında ayakta durmayı nerdeyse eğlenceli hale getirir. Belki de bezi rahatsız ediyordur düşüncesi ile önce altı değiştirilir, sonra CD çalara sakinleştirici bir müzik koyup birlikte dans edilir, bir süre sonra titreşimli ana kucağında sallanır. Küçümencik esnemekten çatlasa da bir türlü uyuyamaz. Sebebi kısa sürede anlaşılır. Muhtelen yeni yemeğe başladığı muzun etkisiyle kabız olmuştur ve kakasını yapmakta zorlanmaktadır. Uzunca bir gayret sonunda o işi halleder. Tekrar altı değiştirilir, tekrar memede pozisyon alınır, huzur içinde uykuya dalışı mutlulukla seyredilir. Ancak bunun bir mutlu son olduğunu düşünenler yanılmaktadır. Çünkü iyice uykuya dalması beklenip en sonunda yatağına konulan kuzu, yatağa konulduğu anda kurt kesilir, ciyak ciyak bağırmaya başlar. İcat edene de bize hediye getirenlere de türlü türlü dua ettiğim ana kucağına geri yerleştirilir, bir süre daha sallanır ve “artık nolur uyumuş olsun” diye dua ederek yatağına geri yatırılır. Neyse ki bu defa ses çıkmaz. Saate bakılır: 04:35. Yatağa dönülür, uykuya dalınır. Yarım saat sonra bir çığlıkla uyanılır. Miniş yatağında uyumakta ancak anlayamadığım bir sıkıntıyla arada çığlıklar atmaktadır. Bu şekilde sabah 6 edilir ve o dakikadan sonra koca kişisi zorla yataktan kaldırılıp miniğin başına dikilir ve sabah 8 e kadar uyunur.

--------
Biz anneler her gece yatağa yatarken bir önceki gece yaşadıklarımızı unutmuş oluyoruz herhalde. Yoksa napardık??!!

6 yorum:

yeni anne dedi ki...

aslında sıkıntılı olabilecek , insanın uykusunu bölüp yorgun eden bir durumu ne güzel anlatmışsın heveslendim .Gece bizimkinin de uykusu kaçsa ,zaten gündüz göremiyorum :)

Senem dedi ki...

yeni anne - Bizimki şimdiye kadar sabaha kadar kesintisiz hiç uyumadığı için böyle geceler üstüste geldikçe bayağı yorucu olabiliyor. Ama yine de biraz uzun uyusa bu sefer özlüyorum ve ne zaman uyanacak acaba diye düşünmeye başlıyorum :)) Bütün gün işe gidip gündüz göremeyince daha da çok özlenir tabi.

Betül dedi ki...

Senemcim aslında uykudan kalkıp emzirmek daha kolay oluyor.yani birde benim gibi kalkıp süt ısıt,mama yap...bu arada huzursuzlanan,ağlayan Efe yi oyalamaya çalış,daha zor..ama dediğin gibi biz anneyiz ve unutuyoruz bir önceki geceyi,uykusuzluklarımızı..
Düşünsene çocuğun olmasa gecenin bir yarısı,uykunun en tatlı yerinde seni başka ne kaldırabilirki sıcacık yatağından hemde her gece....

Rahsan Collyer dedi ki...

Senem o kadar güzel anlatmışsın ki, resmen gece kalkma olayına bakış açım değişti:) Bir de tek biz değilmişiz demek ki duygusu varya, işte biraz daha içim rahatladı. Bundan 2 ay önceki gece uykularımıza dönmek istiyorummmm!!!!

sinem dedi ki...

yaklaşık 4 ay gece enaz 20 kez kalkmışlığım vardır ,gece kalk ,süt sağ biberona koy hafif ısıt,İçir ,derken yatağa yatmakla kalkmak arası ne ara uyurdum hatırlamıyorum bile.O günleri hatırlattın bana Senem inan ödüm patlıyor diş olayından .Uykusuzluk çok berbat,inşallah ayrılık kaygısı değildir senin bıdığın ki...

Tuğçe dedi ki...

Senemcm merhaba,
Ne kadar güzel yazmışsın!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...